Rallylydnad Nybörjarklass
Rallylydnad passar hundar från 3 månader och uppåt. Du behöver ej ha gått valpkurs eller ha som mål att tävla för att medverka i denna kurs!
Ni kan vara både soffpotatisar eller energiknippar! Här får du massor med hjälpmedel till både vardagen och om du vill ut på tävlingsbanorna! Vi tränar in 40 skyltar och ni får vettiga tips och tricks för att kunna förbättra kontakten mellan hund och förare. Jag rekommenderar att du lärt din hund sitt och ligg innan kursstart.
Lite om rallylydnad:
I rallylydnad går du en bana på ca 15 skyltar, tempot kan vara långsamt, normalt eller att småjogga. Koppel och halsband/sele är krav när du tävlar i nybörjarklass och du följer en bana som har skyltar med beskrivningar på vad du och din hund ska göra. Ingenting går på tid. Exempel: Ni ska gå slalom mellan koner eller, du ska runda din hund medan den ligger ned eller, att hunden ska sätta sig framför dig nos mot näsa och sen runda dig bakom din rygg! Här får husse och matte tänka så det knakar och vovven kommer tycka att de genast blivit mycket mer intressanta att följa när det finns uppgifter att utföra! När du tävlar i rallylydnad får du prata med hunden, tjoa och visa med händerna hur mycket du vill, det ska vara positivt och roligt för båda! Denna kurs är ett utmärkt sätt att komplettera den vardagliga lydnaden med för dig som gått grundkurs eller valpkurs!
Denna kurs har digitalt kurshäfte under kursens gång!
- Mindre risk att glömma övningar & teori
- Ger er möjlighet att vara fullt närvarande när vi ses
- Bättre för miljön än papper
- Om du är bortrest eller sjuk kan du hänga med ändå
Kursstart 2026:
Startgrupp A) 1 plats kvar!
Söndagen den 12/4
Söndagen den 19/4
Söndagen den 26/4
Söndagen den 3/5
Söndagen den 10/5
Söndagen den 17/5
Söndagen den 24/5
11.45-12.45
Skriv upp dig här för att bli meddelad när nästa kurs släpps!
Tillfällen: 7 á 1 h
Kostad: 2200kr inkl. moms
Totalt antal deltagare: Max 7 hundar
Var: Hundklimpens träningsplan
Övrig info: Kurshäfte online under kursens gång. Högtalare används under kursen. Se tidigare kursdeltagares utvärderingar längre ned.
Anmälan: Hundklimpen@gmail.com (Skriv "Rally N" + bokstaven på den startgrupp du vill gå i din rubrik)
Läs anmälningsvillkor här!
Utvärderingar rallylydnadskurs:
61,6% uppger att kursen har överträffade deras förväntningar
38,9% uppger att kursen var som de förväntade sig
100% uppger att de skulle rekommendera kursen till en vän
Baserat på anonym utvärdering av kursen
Hur de upplevt kursen:
"Hade inte alls koll på rallylydnad innan blev sååå överraskad vad roligt det var och hur mycket hunden gillade det!! Sååå bra upplag av dig!
"Alltså det har varit så roligt! Jag är så energifylld efter varje gång och alla dagens bekymmer är som bortblåsta! Tack igen!"
"Du är inspirerande, tillåtande och peppande som instruktör, man blir glad när man är på kurs hos dig! Stort Tack för en rolig kurs!"
"Gillar ditt positiva bemötande och ditt lyhörda sätt. Du frågar ofta om det är något vi undrar över och lägger vikt vid att lyfta fram det vi lyckas med som kursdeltagare. Det stärker oss, tack för det."
"Utmanande för hund och matte. Roligt att lära mig nya saker tillsammans med min hund. Det har varit klurigt men ger ändå mersmak."
"Hade väntat mig att ha lika kul som alltid på dina kurser men var lite oförberedd på alla olika knasiga skyltar i högt tempo - Bara bra dock! Det blev utmanande!"
Hur kursen underlättat deras vardag:
"Min hund och jag lär känna varandra bättre vilket vi har nytta av i andra situationer. Vi blir ett bättre team, tryggare med varandra och har roligt ihop.
"Gett många nya roliga övningar att träna på i vardagen och förbättrat kontakten mellan oss!"
"Gett oss många roliga övningar att träna på i vardagen. Gett bättre kontakt och kommunikation!"
"Nu har man fått fler tips på vardagsträning och även roligt att "fot" sitter bättre på promenad efter kursen!"
"Roligare promenader då vi applicerat lite rallylydnad i promenaden."
"En roligare och trivsam vardag. Lätt att mentalt stimulera hunden på ett sätt som är roligt för oss båda."
"Bra med små övningar man kan använda för att få hunden att fokusera vid andra tillfällen"
Hundklimpens träningsplan,
ca 1 km från marieberg köpcentrum
ca 1 km från marieberg köpcentrum